EXV107M050A9PAA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EXV107M050A9PAA
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 100UF 20% 50V SMD
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Polarization :
Polar
Lead Length :
3.5mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Ripple Current @ Low Frequency :
469mA @ 120Hz
Height Seated (Max) :
0.413 10.50mm
Dissipation Factor :
12 %
Ripple Current :
469mA
Voltage :
50V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Width :
10.3mm
Factory Lead Time :
23 Weeks
REACH SVHC :
No SVHC
Mount :
PCB, Surface Mount
Voltage - Rated DC :
50V
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Tolerance :
±20%
Capacitance :
100μF
Life (Hours) :
5000 hours
Impedance :
340mOhm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
340mOhm
Dielectric Material :
Aluminium
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Ripple Current @ High Frequency :
670mA @ 100kHz
Packaging :
Cut Tape (CT)
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Termination :
SMD/SMT
Diameter :
10mm
Lead Pitch :
4.6mm
Ripple Current (AC) :
670mA
Published :
Mounting Type :
Surface Mount
Series :
EXV
Terminal Shape :
Flat
Tan Delta :
0.12
Leakage Current :
50μA
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
TR, 15 INCH
Size Code :
Height :
10.2mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Datasheets
EXV107M050A9PAA
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors KEMET EXV107M050A9PAA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Voltage:50V, Operating Temperature:-55°C~105°C, Package / Case:Radial, Can - SMD, Mounting Type:Surface Mount, EXV107M050A9PAA pinout, EXV107M050A9PAA datasheet PDF, EXV107M050A9PAA amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors KEMET EXV107M050A9PAA ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET EXV107M050A9PAA
EXV 100μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Surface Mount 469mA 0.394Dia 10.00mm -55°C~105°C Polar 4.6mm Radial, Can - SMD