EXV106M016A9BAA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EXV106M016A9BAA
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 10UF 20% 16V SMD
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Impedance :
1.93Ohm
Package / Case :
Radial, Can - SMD
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±20%
Polarization :
Polar
Factory Lead Time :
44 Weeks
Ripple Current @ Low Frequency :
63mA @ 120Hz
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Surface Mount Land Size :
0.169Lx0.169W 4.30mmx4.30mm
Life (Hours) :
3000 hours
HTS Code :
Voltage - Rated DC :
16V
Published :
Diameter :
4mm
Size / Dimension :
0.157Dia 4.00mm
Height Seated (Max) :
0.222 5.65mm
REACH SVHC :
No SVHC
Pbfree Code :
yes
Ripple Current @ High Frequency :
90mA @ 100kHz
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
EXV
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
5.4mm
Capacitance :
10μF
Mounting Type :
Surface Mount
Datasheets
EXV106M016A9BAA
KEMET EXV106M016A9BAA
EXV 10μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 0.157Dia 4.00mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD