EST158M016AH5AA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EST158M016AH5AA
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 16V RADIAL
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Voltage - Rated DC :
16V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Capacitance :
1.5mF
Min Operating Temperature :
-40°C
Packaging :
Tape and Reel
Max Operating Temperature :
105°C
Life (Hours) :
7000 hours
Lead Pitch :
5mm
Package / Case :
Radial
Diameter :
10mm
Tolerance :
20%
Height :
25mm
REACH SVHC :
No SVHC
ESR (Equivalent Series Resistance) :
212.2mOhm
Datasheets
EST158M016AH5AA
KEMET EST158M016AH5AA
1.5mF Capacitor 20% Tape & Reel 5mm Radial