EST1040T1R5NDGA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EST1040T1R5NDGA
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 1.5UH 3.3A 12 MOHM SMD
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Fixed Inductors
Package / Case :
Nonstandard
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Ratings :
AEC-Q200
Inductance Frequency - Test :
100kHz
Surface Mount :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Current - Saturation :
8.6A
Height Seated (Max) :
0.169 4.30mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Inductance :
1.5μH
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Rated Current-Max :
3.3A
Type :
Wirewound
Material - Core :
Ferrite
Series :
ES, T Type
Current Rating (Amps) :
3.3A
Size / Dimension :
0.398Lx0.394W 10.10mmx10.00mm
Mounting Type :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
DC Resistance (DCR) :
12mOhm Max
Shielding :
Shielded
Frequency - Self Resonant :
68MHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Number of Terminations :
2
Test Frequency :
0.1MHz
Tolerance :
±30%
Number of Functions :
1
Datasheets
EST1040T1R5NDGA
TAIYO YUDEN EST1040T1R5NDGA
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD