ESRE221M04XR
Mfr.Part #
ESRE221M04XR
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Description
CAP ALUM POLY 220UF 20% 4V SMD
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Terminal Shape :
J BEND
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Tan Delta :
0.1
Number of Terminations :
2
Ripple Current @ High Frequency :
3.5A @ 100kHz
REACH SVHC :
Unknown
ESR (Equivalent Series Resistance) :
10MOhm
Height :
3.5mm
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Type :
Polymer
Termination :
SMD/SMT
Mounting Type :
Surface Mount
Ripple Current (AC) :
3.5A
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Tolerance :
±20%
Life (Hours) :
1000 hours
Surface Mount Land Size :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Capacitance :
220μF
Series :
ESRE
Packing Method :
TR
Published :
Applications :
Bypass, Decoupling
JESD-609 Code :
e3
Rated (DC) Voltage (URdc) :
4V
Mount :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.161 4.10mm
Length :
7.3mm
Case Code (Metric) :
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
4V
Ripple Current :
3.5A
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Width :
4.3mm
Dielectric Material :
Aluminium
Case Code (Imperial) :
Number of Pins :
Tape and Reel (TR)
Polarity :
POLARIZED
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Datasheets
ESRE221M04XR
Cornell Dubilier Electronics ESRE221M04XR
220μF ±20% 2917 (7343 Metric) 0.161 4.10mm Tape & Reel (TR) 10mOhm ESRE Surface Mount Polymer Bypass, Decoupling