ESRE181M06XR
Mfr.Part #
ESRE181M06XR
Description
CAP ALUM POLY 180UF 20% 6.3V SMD
Aluminum - Polymer Capacitors
Rated (DC) Voltage (URdc) :
6.3V
Tolerance :
±20%
Depth :
4.3mm
Series :
ESRE
Factory Lead Time :
15 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
7.3mm
Life (Hours) :
1000 hours
Tan Delta :
0.1
Surface Mount Land Size :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
180µF
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Packing Method :
TR
Ripple Current :
3.5A
Leakage Current :
0.04536mA
Ripple Current @ High Frequency :
3.5A @ 100kHz
Applications :
Bypass, Decoupling
Height Seated (Max) :
0.161 4.10mm
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Polarity :
POLARIZED
ESR (Equivalent Series Resistance) :
10MOhm
Voltage - Rated DC :
6V
Datasheets
ESRE181M06XR
Cornell Dubilier Electronics ESRE181M06XR
180μF ±20% 2917 (7343 Metric) 0.161 4.10mm Tape & Reel (TR) 10mOhm ESRE Surface Mount Polymer Bypass, Decoupling