ESR25JZPJ561
Mfr.Part #
ESR25JZPJ561
Description
RES SMD 560 OHM 5% 2/3W 1210
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Metric) :
Max Power Dissipation :
500mW
Published :
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±5%
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Rated Power Dissipation (P) :
0.66W
Resistance :
560Ohm
JESD-609 Code :
e3
ROHS3 Compliant
Reference Standard :
TS 16949
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Power (Watts) :
0.667W 2/3W
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Height :
660.4μm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
ESR25JZPJ561
ROHM Semiconductor ESR25JZPJ561
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ESR Series, Thick Film, 560Ohm, 0.667W 2/3W, ±5%, -55°C~155°C