ESR25JZPJ302
Mfr.Part #
ESR25JZPJ302
Description
RES SMD 3K OHM 5% 2/3W 1210
Stock
782
In Stock :
782
Resistance :
3kOhm
Rated Power Dissipation (P) :
0.66W
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Thick Film
Case Code (Imperial) :
1210
Published :
2015
TS 16949
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Power Dissipation :
500mW
Power (Watts) :
0.667W 2/3W
Datasheets
ESR25JZPJ302
ROHM Semiconductor ESR25JZPJ302
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ESR Series, Thick Film, 3kOhm, 0.667W 2/3W, ±5%, -55°C~155°C