ESR25JZPF1R50
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ESR25JZPF1R50
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 1.5 OHM 1% 2/3W 1210
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Ratings :
AEC-Q200
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Mounting Feature :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Resistance :
1.5Ohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.667W 2/3W
Pbfree Code :
yes
Composition :
Thick Film
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Construction :
Chip
Rated Power Dissipation (P) :
0.66W
Height :
660.4μm
Published :
Surface Mount :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Power Dissipation :
500mW
Reference Standard :
TS 16949
Feature :
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Series :
ESR
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm