ESR25JZPF18R0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ESR25JZPF18R0
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 18 OHM 1% 2/3W 1210
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Max Power Dissipation :
500mW
Resistance :
18ohm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
ESR
Rated Power Dissipation (P) :
0.66W
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Composition :
Thick Film
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Factory Lead Time :
10 Weeks
Reference Standard :
TS 16949
JESD-609 Code :
e3
Surface Mount :
yes
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Feature :
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Construction :
Chip
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Mounting Feature :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Tolerance :
±1%
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Height :
660.4μm
ECCN Code :
EAR99
Published :
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Ratings :
AEC-Q200
Power (Watts) :
0.667W 2/3W
Datasheets
ESR25JZPF18R0
ROHM Semiconductor ESR25JZPF18R0
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ESR Series, Thick Film, 18Ohm, 0.667W 2/3W, ±1%, -55°C~155°C