ESR18EZPJ363
Mfr.Part #
ESR18EZPJ363
Description
RES SMD 36K OHM 5% 1/2W 1206
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Resistance :
36kOhm
Series :
ESR
Reference Standard :
TS 16949
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Feature :
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Feature :
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Metric) :
Surface Mount :
Tolerance :
±5%
Max Power Dissipation :
333mW
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Datasheets
ESR18EZPJ363
ROHM Semiconductor ESR18EZPJ363
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ESR Series, Thick Film, 36kOhm, 0.5W 1/2W, ±5%, -55°C~155°C