ESR18EZPF5R60
Mfr.Part #
ESR18EZPF5R60
Description
ANTI-SURGE CHIP RESISTORS: ROHM'
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
e3
Rated Temperature :
70°C
Operating Temperature (Min) :
-55°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Resistance :
5.6Ohm
Temperature Coefficient :
100 ppm/°C
yes
Working Voltage :
200V
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE, STANDARD: AEC-Q200
Tolerance :
1%
Operating Temperature (Max) :
155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Size Code :
Datasheets
ESR18EZPF5R60
ROHM Semiconductor ESR18EZPF5R60
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, 5.6Ohm, 1%,