ESR18EZPF1211
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ESR18EZPF1211
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 1.21K OHM 1% 1/2W 1206
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
660.4μm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistance :
1.21kohm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
ESR
ECCN Code :
EAR99
Construction :
Chip
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Ratings :
AEC-Q200
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±1%
Composition :
Thick Film
Published :
Factory Lead Time :
10 Weeks
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Max Power Dissipation :
333mW
Number of Terminations :
2
Feature :
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Datasheets
ESR18EZPF1211
ROHM Semiconductor ESR18EZPF1211
FIXED RESISTOR ESR Series, Thick Film, 1.21kOhm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C