ESR10EZPJ122
Mfr.Part #
ESR10EZPJ122
Description
RES SMD 1.2K OHM 5% 0.4W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
Height :
660.4μm
Power (Watts) :
0.4W 2/5W
Max Power Dissipation :
400mW
Reference Standard :
TS 16949
Number of Terminations :
2
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Case Code (Imperial) :
Feature :
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±5%
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Construction :
Chip
Mounting Feature :
Surface Mount
Resistance :
1.2kOhm
Power Rating :
250mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
150V
Rated Power Dissipation (P) :
0.4W
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Thick Film
Case Code (Metric) :
AEC-Q200
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Surface Mount :
Datasheets
ESR10EZPJ122
ROHM Semiconductor ESR10EZPJ122
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ESR Series, Thick Film, 1.2kOhm, 0.4W 2/5W, ±5%, -55°C~155°C