ESR03EZPJ512
Mfr.Part #
ESR03EZPJ512
Description
RES SMD 5.1K OHM 5% 1/4W 0603
Tolerance :
±5%
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Max Power Dissipation :
250mW
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
ROHS3 Compliant
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
5.1kohm
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Published :
Case Code (Metric) :
Feature :
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
JESD-609 Code :
e3
Working Voltage :
150V
Height :
558.8μm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Datasheets
ESR03EZPJ512
ROHM Semiconductor ESR03EZPJ512
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ESR Series, Thick Film, 5.1kOhm, 0.25W 1/4W, ±5%, -55°C~155°C