ESR01MZPJ105
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ESR01MZPJ105
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 1M OHM 5% 1/5W 0402
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Max Power Dissipation :
200mW
Composition :
Thick Film
Feature :
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Height :
406.4μm
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
10 Weeks
Reference Standard :
TS 16949
Resistance :
1MOhm
Surface Mount :
yes
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Case Code (Metric) :
Series :
ESR
JESD-609 Code :
e3
Ratings :
AEC-Q200
Mounting Feature :
Surface Mount
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power (Watts) :
0.2W 1/5W
Working Voltage :
50V
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Case Code (Imperial) :
Published :
ECCN Code :
EAR99
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±5%
Construction :
Chip
Datasheets
ESR01MZPJ105
ROHM Semiconductor ESR01MZPJ105
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ESR Series, Thick Film, 1MOhm, 0.2W 1/5W, ±5%, -55°C~155°C