ESH338M016AM7AA
Mfr.Part #
ESH338M016AM7AA
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Tan Delta :
0.22
Life (Hours) :
2000 hours
Max Operating Temperature :
105°C
Tolerance :
20%
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
RoHS Status :
RoHS Compliant
Height :
25mm
Terminal Shape :
Wire
Polarity :
POLARIZED
Voltage - Rated DC :
16V
Diameter :
16mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Pitch :
7.5mm
Capacitance :
3.3mF
Min Operating Temperature :
-25°C
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Number of Terminations :
2
Package / Case :
Radial
REACH SVHC :
No SVHC
Surface Mount :
No
Packing Method :
Bulk
Ripple Current :
1350mA
Leakage Current :
0.531mA
Datasheets
ESH338M016AM7AA
KEMET ESH338M016AM7AA
3.3mF Capacitor 20% 1350mA 7.5mm Radial