ESH107M450AN2AA
Mfr.Part #
ESH107M450AN2AA
Description
CAP ALUM 100UF 20% 450V RADIAL
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Height Seated (Max) :
1.496 38.00mm
Voltage - Rated DC :
450V
Ripple Current @ High Frequency :
792mA @ 10kHz
Diameter :
18mm
Height :
36mm
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Capacitance :
100μF
Ripple Current @ Low Frequency :
495mA @ 120Hz
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Size / Dimension :
0.709Dia 18.00mm
Datasheets
ESH107M450AN2AA
KEMET ESH107M450AN2AA
ESH 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.709Dia 18.00mm -25°C~105°C Polar Radial, Can