ESH106M100AE3AA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ESH106M100AE3AA
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 10UF 20% 100V RADIAL
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Height :
11mm
Tan Delta :
0.1
Ripple Current :
65mA
Factory Lead Time :
23 Weeks
Series :
ESH
Package / Case :
Radial, Can
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Diameter :
6mm
Leakage Current :
10μA
REACH SVHC :
No SVHC
Dissipation Factor :
0.1 %
ECCN Code :
EAR99
Termination :
Radial
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Life (Hours) :
2000 hours
Voltage - Rated DC :
100V
Mount :
PCB, Through Hole
Dielectric Material :
Aluminium
Capacitance :
10μF
Lead Length :
20mm
Voltage :
100V
Polarization :
Polar
Ripple Current @ High Frequency :
130mA @ 10kHz
Lead Pitch :
2.5mm
Size / Dimension :
0.236Dia 6.00mm
Tolerance :
±20%
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
Wire
Ripple Current @ Low Frequency :
65mA @ 120Hz
Lead Diameter :
500 µm
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Lead/Base Style :
Straight
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Published :
Datasheets
ESH106M100AE3AA
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors KEMET ESH106M100AE3AA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Radial, Can, Voltage:100V, Number of Terminations:2, Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-40°C~105°C, ESH106M100AE3AA pinout, ESH106M100AE3AA datasheet PDF, ESH106M100AE3AA amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors KEMET ESH106M100AE3AA ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET ESH106M100AE3AA
ESH 10μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 65mA 0.236Dia 6.00mm -40°C~105°C Polar 2.5mm Radial, Can