ESC108M016AH4AA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ESC108M016AH4AA
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL
Stock
10
In Stock :
10
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Voltage :
16V
Package / Case :
Radial, Can
Dielectric Material :
Aluminium
Terminal Shape :
Wire
ECCN Code :
EAR99
Lead Diameter :
600 µm
Tolerance :
±20%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
1.125A @ 120Hz
Capacitance :
1000µF
Diameter :
10mm
Series :
ESC
Lead Length :
20mm
Height Seated (Max) :
0.827 21.00mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
39mOhm @ 100kHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Mounting Type :
Through Hole
Lead/Base Style :
Straight
Dissipation Factor :
0.12 %
Radiation Hardening :
No
Ripple Current :
1A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Leakage Current :
160μA
Lead Pitch :
5mm
Life (Hours) :
3000 hours
Height :
19mm
Polarization :
Polar
Published :
2014
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
16V
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
1.25A @ 100kHz
Packaging :
Bulk
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Termination :
Radial
Mount :
PCB, Through Hole
Tan Delta :
0.16
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Impedance :
39mOhm
Factory Lead Time :
26 Weeks
Datasheets
ESC108M016AH4AA
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors KEMET ESC108M016AH4AA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:16V, Package / Case:Radial, Can, Mounting Type:Through Hole, Number of Terminations:2, Operating Temperature:-40°C~105°C, ESC108M016AH4AA pinout, ESC108M016AH4AA datasheet PDF, ESC108M016AH4AA amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors KEMET ESC108M016AH4AA ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET ESC108M016AH4AA
ESC 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1A 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar 5mm Radial, Can