ESC105M050AC3AA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ESC105M050AC3AA
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 105°C
Voltage - Rated :
50 V
IR (mA) :
40
Ripple Current @ High Frequency :
40 mA @ 100 kHz
Product Diameter (mm) :
5
Ripple Current :
40(mA)
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Ratings :
Maximum Operating Temperature (°C) :
105
Terminal Shape :
Wire
HTS :
Product Length :
Base Product Number :
ESC105M
Leakage Current :
3 uA
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Tolerance :
20%
Package / Case :
Radial, Can
ECCN (US) :
EAR99
Operating Temp Range :
-40C to 105C
RoHS :
Details
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50 V
Package :
Box
Lead Diameter (nom) :
0.5(mm)
Qualification :
Polarity :
Polar
Product Width :
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Lead Diameter (mm) :
0.5
Ripple Current @ Low Frequency :
16 mA @ 120 Hz
Mounting Type :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Diameter :
5 mm
Surface Mount :
No
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2.4Ohm @ 100kHz
Terminal Pitch (mm) :
2
Mounting Style :
Through Hole
Lead Style :
Straight
Capacitance Tolerance :
± 20%
Construction :
Aluminum Cylindrical Can
Length :
11 mm
Failure Rate :
Not Required
Minimum Operating Temperature (°C) :
-40
Product Height (mm) :
11
Subcategory :
Capacitors
Special Feature :
Low ESR|Low Impedance
Product :
Low Impedance Electrolytic Capacitors
Product Length (mm) :
Not Required(mm)
Series :
ESC
Height - Seated (Max) :
0.492 (12.50mm)
Number of Terminals :
2
Mounting :
Packing Method :
Bulk
Product Type :
Electrolytic Capacitors
RoHS Status :
RoHS Compliant
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors - Radial Leaded
Maximum Impedance (Ohm) :
2.4@25°C@100kHz
Package Shape :
CYLINDRICAL PACKAGE
Lifetime (h) :
Size (mm) :
5 X 11
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Packaging :
Bulk
Product Status :
Active
Tolerance (+ or -) :
20%
Product Height :
11mm
Polarization :
Polar
Product Depth (mm) :
Not Required(mm)
Brand :
Reach Compliance Code :
Compliant
Terminal Pitch :
2 mm
Termination Style :
Radial
Tan Delta :
0.08
ESR :
Capacitance Value :
1uF
Voltage :
50VDC
IL (uA) :
3@2Min
Applications :
GENERAL PURPOSE
Wire Form :
LONG LEAD
Type :
Electrolytic
Capacitance :
1000000PF(pF)
Maximum Operating Temperature :
+ 105 C
Size / Dimension :
0.197 Dia (5.00mm)
Positive Tolerance :
20%
Surface Mount Land Size :
Lifetime :
2000(hr)
Lead Spacing (nom) :
2(mm)
Negative Tolerance :
20%
Lead Spacing :
2mm
DCL :
3(uA)
Rad Hardened :
No
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Datasheets
ESC105M050AC3AA
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors KEMET ESC105M050AC3AA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Radial, Can, Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-40°C ~ 105°C, Voltage:50VDC, Type:Electrolytic, ESC105M050AC3AA pinout, ESC105M050AC3AA datasheet PDF, ESC105M050AC3AA amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors KEMET ESC105M050AC3AA ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET ESC105M050AC3AA
ESC 1000000PF(pF) Capacitor 20% Bulk Through Hole 40(mA) 0.197 Dia (5.00mm) -40°C ~ 105°C Polar Radial, Can