ERX-5SJR68
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ERX-5SJR68
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 0.68 OHM 5% 5W AXIAL
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Through Hole Resistors
Lead Length :
38mm
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Resistance :
680mOhm
Rated Power Dissipation (P) :
5W
Terminal Shape :
Wire
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power (Watts) :
5W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Construction :
Tubular
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Package / Case :
Axial
Feature :
Flame Proof, Safety
Series :
ERX
Tolerance :
±5%
Packaging :
Bulk
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Lead Diameter :
0.8 mm
Operating Temperature :
-55°C~235°C
Size / Dimension :
0.315Diax0.945L 8.00mmx24.00mm
Surface Mount :
No
Additional Feature :
FLAME PROOF, STANDARD: IEC60115-4
Factory Lead Time :
13 Weeks
Working Voltage :
500V
Published :
Number of Terminations :
2
Composition :
Metal Film
Datasheets
ERX-5SJR68
Panasonic ERX-5SJR68
FIXED RESISTOR, 680mOhm, 5W, Metal Film,