ERX-12SJ8R2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ERX-12SJ8R2
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
Conformal
Datasheet
Download
Description
RESISTOR FUSING LEADED
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Through Hole Resistors
Diameter :
2.3mm
Power Rating :
500mW
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Reference Standard :
IEC60115-2
Termination :
Axial
Package / Case :
Conformal
Composition :
Metal Film
Pbfree Code :
yes
Max Operating Temperature :
130°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e3
Lead Diameter :
650 µm
Min Operating Temperature :
-55°C
Mount :
Through Hole
Length :
6.35mm
Tolerance :
5%
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
350 ppm/°C
Resistance :
8.2Ohm
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Contact Plating :
Tin
Construction :
Tubular
ECCN Code :
EAR99
Additional Feature :
IEC60115-4, FLAME PROOF
Terminal Shape :
Wire
Rated Temperature :
70°C
Radiation Hardening :
No
Working Voltage :
300V
Datasheets
ERX-12SJ8R2
Through Hole FIXED RESISTOR, 8.2Ohm, Metal Film,