ERX-2SG1R0P
Mfr.Part #
ERX-2SG1R0P
Through Hole Resistors
Power (Watts) :
2W
Package / Case :
Axial
Supplier Device Package :
Temperature Coefficient :
±350ppm/°C
Features :
Flame Retardant Coating, Safety
Package :
Bulk
Series :
ERX
Failure Rate :
Number of Terminations :
2
Product Status :
Obsolete
Composition :
Metal Oxide Film
Height - Seated (Max) :
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Tolerance :
±2%
Size / Dimension :
0.157 Dia x 0.472 L (4.00mm x 12.00mm)
Resistance :
1 Ohms
Datasheets
ERX-2SG1R0P
1 Ohms, 2W, Metal Oxide Film,