ERX-2FJS1R6E
Mfr.Part #
ERX-2FJS1R6E
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
Conformal
Datasheet
Download
Description
RESISTOR FUSING LEADED
Product Category :
Through Hole Resistors
Max Operating Temperature :
200°C
HTS Code :
Termination :
Axial
Package / Case :
Conformal
ECCN Code :
EAR99
Diameter :
4mm
Mount :
Through Hole
Voltage - Rated :
700V
Number of Terminations :
2
Length :
12mm
Resistance :
1.6Ohm
Min Operating Temperature :
-55°C
Additional Feature :
IEC60115-4, FLAME PROOF
Tin
Reference Standard :
IEC60115-2
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Rated Temperature :
70°C
Terminal Shape :
Wire
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
5%
Rated Power Dissipation (P) :
2W
Power Rating :
2W
Construction :
Tubular
Composition :
Metal Film
Lead Diameter :
800 µm
Packing Method :
Ammo Pack
Working Voltage :
350V
Temperature Coefficient :
350 ppm/°C
Datasheets
ERX-2FJS1R6E
Through Hole FIXED RESISTOR, 1.6Ohm, Metal Film,