ERX-2FJ6R8H
Mfr.Part #
ERX-2FJ6R8H
Through Hole Resistors
Package :
Bulk
Number of Terminations :
2
Height - Seated (Max) :
Composition :
Metal Oxide Film
Resistance :
6.8 Ohms
Size / Dimension :
0.157 Dia x 0.472 L (4.00mm x 12.00mm)
Product Status :
Obsolete
Tolerance :
±5%
Supplier Device Package :
Axial
Package / Case :
Failure Rate :
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Power (Watts) :
2W
Features :
Flame Retardant Coating, Safety
Series :
CC
Temperature Coefficient :
±350ppm/°C