ERX-1SJ5R6E
Mfr.Part #
ERX-1SJ5R6E
Description
RESISTOR FUSING LEADED
Product Category :
Through Hole Resistors
RoHS Compliant
Lead Diameter :
650 µm
Termination :
Axial
Length :
9mm
Packing Method :
Ammo Pack
Composition :
Metal Film
HTS Code :
Terminal Shape :
Wire
Min Operating Temperature :
-55°C
Construction :
Tubular
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
350 ppm/°C
Mount :
Through Hole
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Voltage - Rated :
600V
Rated Temperature :
70°C
Working Voltage :
350V
JESD-609 Code :
e3
Reference Standard :
IEC60115-2
Max Operating Temperature :
200°C
Power Rating :
1W
Product Length :
9
Factory Lead Time :
10 Weeks
Tolerance :
5%
Additional Feature :
IEC60115-4, FLAME PROOF
Resistance :
5.6Ohm
Datasheets
ERX-1SJ5R6E
Through Hole FIXED RESISTOR, 5.6Ohm, Metal Film,