ERX-1SG1R6V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ERX-1SG1R6V
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RESISTOR FUSING LEADED
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Through Hole Resistors
Height - Seated (Max) :
Additional Feature :
IEC60115-4, FLAME PROOF
HTS Code :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Min Operating Temperature :
-55 °C
Rated Temperature :
70 °C
Number of Terminations :
2
Max Operating Temperature :
200 °C
Lead Diameter :
0.65 mm
Pbfree Code :
yes
Power (Watts) :
1W
Temperature Coefficient :
350 ppm/°C
Series :
ERX
Package Length :
9 mm
JESD-609 Code :
e3
Package :
Bulk
Tolerance :
2%
Rated Power Dissipation (P) :
1 W
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Features :
Flame Retardant Coating, Safety
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 2 years ago)
Product Status :
Obsolete
Reference Standard :
IEC60115-2
Resistance :
1.6 Ω
Size / Dimension :
0.110 Dia x 0.354 L (2.80mm x 9.00mm)
Composition :
Metal Oxide Film
Supplier Device Package :
Axial
Failure Rate :
RoHS :
Compliant
Working Voltage :
350 V
Package / Case :
ECCN Code :
EAR99
Reach Compliance Code :
Compliant
Surface Mount :
No
Termination :
Number of Terminals :
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Construction :
Tubular
Power Rating :
1 W