EMZE500ADA101MJA0G
Mfr.Part #
EMZE500ADA101MJA0G
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can - SMD
Description
CAP ALUM 100UF 20% 50V SMD
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Surface Mount Land Size :
0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
Impedance :
350mOhm
Ripple Current @ Low Frequency :
268mA @ 120Hz
Ripple Current :
670mA
Ripple Current @ High Frequency :
670mA @ 100kHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Life (Hours) :
8000 hours
Applications :
GENERAL PURPOSE
Published :
Capacitance :
100μF
Polarization :
Polar
Surface Mount
Lifetime @ Temp :
8000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Leakage Current :
3μA
Factory Lead Time :
16 Weeks
Mount :
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
RoHS Status :
RoHS Compliant
Feature :
GENERAL PURPOSE
Series :
Alchip™- MZE
Voltage - Rated DC :
50V
Height :
10.3mm
Dissipation Factor :
0.14 %
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
0.406 10.30mm
United Chemi-Con EMZE500ADA101MJA0G
Alchip™- MZE 100μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 670mA 0.394Dia 10.00mm -25°C~105°C Polar Radial, Can - SMD