EMZE250ADA330MF73G
Mfr.Part #
EMZE250ADA330MF73G
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can - SMD
Description
CAP ALUM 33UF 20% 25V SMD
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Leakage Current :
3μA
Impedance :
1.1Ohm
Surface Mount Land Size :
0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Ripple Current @ High Frequency :
140mA @ 100kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
56mA @ 120Hz
Published :
Height Seated (Max) :
0.287 7.30mm
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Life (Hours) :
7000 hours
Mount :
Surface Mount
Feature :
GENERAL PURPOSE
Lifetime @ Temp :
7000 Hrs @ 105°C
Capacitance :
33μF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
Alchip™- MZE
Polarization :
Polar
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Rated DC :
25V
Tolerance :
±20%
Termination :
SMD/SMT
Ripple Current :
140mA
Dissipation Factor :
0.16 %
Factory Lead Time :
16 Weeks
Height :
6.6mm
Mounting Type :
Surface Mount
United Chemi-Con EMZE250ADA330MF73G
Alchip™- MZE 33μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 140mA 0.248Dia 6.30mm -25°C~105°C Polar Radial, Can - SMD