EMZ6.8ET2R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EMZ6.8ET2R
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
SOT-553
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER ARRAY 6.8V EMD5
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Diodes - Zener - Arrays
Radiation Hardening :
No
Base Part Number :
EMZ6V8
Element Configuration :
Common Anode
Max Operating Temperature :
150°C
Terminal Finish :
MATTE TIN
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Surface Mount
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500nA @ 3.5V
Min Operating Temperature :
-55°C
Mounting Type :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power Rating :
150mW
Factory Lead Time :
12 Weeks
Configuration :
2 Pair Common Anode
Lead Free :
Lead Free
Number of Elements :
4
Reference Voltage :
6.8V
Voltage Tolerance :
5%
Number of Pins :
5
Voltage - Rated DC :
6.8V
Package / Case :
SOT-553
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Reverse Leakage Current :
500nA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
225
Pbfree Code :
yes
Zener Voltage :
6.805V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Diode Type :
ZENER DIODE
Max Power Dissipation :
150mW
Datasheets
EMZ6.8ET2R
ROHM Semiconductor EMZ6.8ET2R
2 Pair Common Anode ZENER DIODE 6.8V 4 Elements 150mW Surface Mount SOT-553
EMZ6.8ET2R Overview
According to estimates, the device's zener current is 6.805V mA.With respect to voltage tolerance, this part has 5%.Zener diode array is capable of running wZener diode arrayh 6.8V voltage (Rated DC).Reverse leakage voltage can be applied by this device up to 500nA.
EMZ6.8ET2R Features
5% voltage tolerance