EMVH101ATR101MLH0S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EMVH101ATR101MLH0S
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 100UF 20% 100V SMD
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
Alchip™- MVH
Voltage - Rated DC :
100V
Tolerance :
±20%
Mount :
Surface Mount
Ripple Current :
650mA
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tray
Applications :
Automotive
Surface Mount Land Size :
0.669Lx0.669W 17.00mmx17.00mm
Mounting Type :
Surface Mount
ESR (Equivalent Series Resistance) :
240mOhm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Size / Dimension :
0.630L 16.00mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Height Seated (Max) :
0.669 17.00mm
Capacitance :
100μF
Leakage Current :
4μA
Dissipation Factor :
0.1 %
Polarization :
Polar
Published :
Life (Hours) :
5000 hours
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 125°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Termination :
SMD/SMT
Alchip™- MVH 100μF Capacitor ±20% Tray Surface Mount 650mA 0.630L 16.00mm -40°C~125°C Polar Radial, Can - SMD