EMVA500GDA102MLN0S
Mfr.Part #
EMVA500GDA102MLN0S
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 50V SMD
Stock
1
In Stock :
1
Life (Hours) :
2000 hours
Capacitance :
1000µF
Ripple Current :
1.3A
Surface Mount Land Size :
0.669Lx0.669W 17.00mmx17.00mm
Voltage - Rated DC :
50V
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Series :
Alchip™- MVA
Height Seated (Max) :
0.846 21.50mm
Published :
2010
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ Low Frequency :
1.3A @ 120Hz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
1.95A @ 100kHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Radial, Can - SMD
United Chemi-Con EMVA500GDA102MLN0S
Alchip™- MVA 1000μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 1.3A 0.630Dia 16.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - SMD