EMVA100GDA332MLH0S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EMVA100GDA332MLH0S
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 10V SMD
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Height Seated (Max) :
0.650 16.50mm
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
16 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Published :
Lead Free :
Lead Free
Ripple Current @ Low Frequency :
1.3A @ 120Hz
Diameter :
16mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
10V
Height :
16.5mm
Dielectric Material :
Aluminium
REACH SVHC :
Unknown
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current :
1.3A
Life (Hours) :
2000 hours
Mounting Type :
Surface Mount
Surface Mount Land Size :
0.669Lx0.669W 17.00mmx17.00mm
Termination :
SMD/SMT
Applications :
GENERAL PURPOSE
Polarization :
Polar
Series :
Alchip™- MVA
Ripple Current (AC) :
1.3A
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Tolerance :
±20%
Capacitance :
3300µF
Ripple Current @ High Frequency :
1.404A @ 100kHz
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
United Chemi-Con EMVA100GDA332MLH0S
Alchip™- MVA 3300μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 1.3A 0.630Dia 16.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - SMD