EMVA160ADA331MHA0G
Mfr.Part #
EMVA160ADA331MHA0G
Description
CAP ALUM 330UF 20% 16V SMD
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Ripple Current :
270mA
Height :
10mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Lead Free :
Lead Free
Diameter :
8mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
330µF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
REACH SVHC :
Unknown
Voltage - Rated DC :
16V
Ripple Current (AC) :
270mA
Ripple Current @ High Frequency :
291.6mA @ 100kHz
Series :
Alchip™- MVA
Tolerance :
±20%
Dielectric Material :
Aluminium
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
270mA @ 120Hz
Number of Pins :
2
Height Seated (Max) :
0.394 10.00mm
Life (Hours) :
2000 hours
Surface Mount Land Size :
0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
Radiation Hardening :
No
Radial, Can - SMD
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
SMD/SMT
United Chemi-Con EMVA160ADA331MHA0G
Alchip™- MVA 330μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 270mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - SMD