EKZE100ETD101ME11D
Mfr.Part #
EKZE100ETD101ME11D
Description
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL
Ripple Current :
250mA
Series :
KZE
Lead Free :
Lead Free
Capacitance :
100μF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Voltage - Rated DC :
10V
Ripple Current @ Low Frequency :
100mA @ 120Hz
Life (Hours) :
2000 hours
Impedance :
300mOhm
Ripple Current @ High Frequency :
250mA @ 100kHz
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Lead Pitch :
2.0066mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
United Chemi-Con EKZE100ETD101ME11D
KZE 100μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 250mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~105°C Polar 2.0066mm Radial, Can