EKZE100ELL392MK30S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EKZE100ELL392MK30S
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 3900UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Packaging :
Bulk
Lead Pitch :
5mm
Package / Case :
Radial, Can
Polarization :
Polar
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Pbfree Code :
yes
Height :
30mm
Ripple Current @ High Frequency :
3.29A @ 100kHz
Series :
KZE
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Mount :
Through Hole
Height Seated (Max) :
1.181 30.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
2.4675A @ 120Hz
Published :
Capacitance :
3900μF
Impedance :
16mOhm
Lead Free :
Lead Free
Life (Hours) :
5000 hours
Tolerance :
±20%
Diameter :
12.5mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Weight :
4.535924g
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated DC :
10V
Termination :
Radial
Applications :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
REACH SVHC :
Unknown
Factory Lead Time :
16 Weeks
Ripple Current :
3.29A
United Chemi-Con EKZE100ELL392MK30S
KZE 3900μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.29A 0.492Dia 12.50mm -40°C~105°C Polar 5mm Radial, Can