EKRG350ETC101MH09D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EKRG350ETC101MH09D
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 100UF 20% 35V RADIAL
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Capacitance :
100μF
Mounting Type :
Through Hole
Factory Lead Time :
16 Weeks
Polarization :
Polar
Mount :
Surface Mount, Through Hole
Lead Pitch :
5mm
Life (Hours) :
1000 hours
Height Seated (Max) :
0.669 17.00mm
Voltage - Rated DC :
35V
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Ripple Current @ High Frequency :
232.5mA @ 100kHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ripple Current @ Low Frequency :
155mA @ 120Hz
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
Radial, Can
RoHS Status :
RoHS Compliant
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±20%
Series :
KRG
Published :
Ripple Current :
155mA
Size / Dimension :
0.709Dia 18.00mm
KRG 100μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 155mA 0.709Dia 18.00mm -55°C~105°C Polar 5mm Radial, Can