EKRG250ETD101MJ09S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EKRG250ETD101MJ09S
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL
Stock
463
In Stock :
463
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Height Seated (Max) :
0.413 10.50mm
Tolerance :
±20%
Capacitance :
100μF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Series :
KRG
Published :
2014
Voltage - Rated DC :
25V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Through Hole
Life (Hours) :
1000 hours
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Voltage - Rated :
25V
Max Operating Temperature :
105°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Packaging :
Cut Tape (CT)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lead Pitch :
5.0038mm
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Polarization :
Polar
Factory Lead Time :
16 Weeks
Package / Case :
Radial, Can
Mounting Type :
Through Hole
United Chemi-Con EKRG250ETD101MJ09S
KRG 100μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 0.394Dia 10.00mm -55°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can