EKMZ421VSN391MR30S
Mfr.Part #
EKMZ421VSN391MR30S
Description
CAP ALUM 390UF 20% 420V SNAP
Series :
KMZ
Voltage - Rated :
420V
Capacitance :
390µF
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Height Seated (Max) :
1.280 32.50mm
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.55A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency :
2.2165A @ 50kHz
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
United Chemi-Con EKMZ421VSN391MR30S
KMZ 390μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.181Dia 30.00mm -25°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In