EKMZ421VSN391MP55S
Mfr.Part #
EKMZ421VSN391MP55S
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 390UF 20% 420V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Voltage - Rated :
420V
Height Seated (Max) :
2.264 57.50mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Capacitance :
390µF
Ripple Current @ Low Frequency :
1.63A @ 120Hz
Tolerance :
±20%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Series :
KMZ
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
2.3309A @ 50kHz
Operating Temperature :
-25°C~105°C
United Chemi-Con EKMZ421VSN391MP55S
KMZ 390μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.866Dia 22.00mm -25°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In