EKMW451VSN221MR25S
Mfr.Part #
EKMW451VSN221MR25S
Description
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ Low Frequency :
1.15A @ 120Hz
Diameter :
30mm
Dissipation Factor :
0.2 %
Height Seated (Max) :
1.083 27.50mm
Ripple Current @ High Frequency :
1.6445A @ 50kHz
Capacitance :
220μF
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Lead Pitch :
10.0076mm
Ripple Current :
1.15A
Voltage - Rated DC :
450V
16 Weeks
Test Frequency :
120Hz
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Life (Hours) :
2000 hours
United Chemi-Con EKMW451VSN221MR25S
KMW 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.15A 1.181Dia 30.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In