EKMW401VSN391MA25S
Mfr.Part #
EKMW401VSN391MA25S
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP
Life (Hours) :
2000 hours
Ripple Current @ High Frequency :
2.002A @ 50kHz
Series :
KMW
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.4A @ 120Hz
Number of Pins :
2
Height Seated (Max) :
1.083 27.50mm
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Lead Pitch :
10.0076mm
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Capacitance :
390µF
Termination :
Snap in
Diameter :
35mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Published :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated DC :
400V
Ripple Current :
1.4A
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
United Chemi-Con EKMW401VSN391MA25S
KMW 390μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.4A 1.378Dia 35.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In