EKMW401VSN561MA30S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EKMW401VSN561MA30S
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP
Stock
594
In Stock :
594
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Life (Hours) :
2000 hours
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Through Hole
Termination :
Snap in
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
2.431A @ 50kHz
Capacitance :
560μF
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Published :
2014
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.7A @ 120Hz
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Diameter :
35mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
1.280 32.50mm
Packaging :
Bulk
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Tolerance :
±20%
Lead Pitch :
10.0076mm
Ripple Current :
1.7A
Voltage - Rated DC :
400V
Number of Pins :
2
Polarization :
Polar
Series :
KMW
Factory Lead Time :
16 Weeks
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Type :
Through Hole
United Chemi-Con EKMW401VSN561MA30S
KMW 560μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.7A 1.378Dia 35.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In