EKMW421VSN331MP50S
Mfr.Part #
EKMW421VSN331MP50S
Description
CAP ALUM 330UF 20% 420V SNAP
Voltage - Rated DC :
420V
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Published :
Tolerance :
±20%
2000 hours
REACH SVHC :
Unknown
Termination :
Snap in
Height :
50mm
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
1.47A @ 120Hz
Capacitance :
330µF
Diameter :
22mm
Height Seated (Max) :
2.067 52.50mm
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Ripple Current :
1.47A
Dissipation Factor :
0.2 %
Test Frequency :
120Hz
Ripple Current @ High Frequency :
2.1021A @ 50kHz
Lead Pitch :
10mm
United Chemi-Con EKMW421VSN331MP50S
KMW 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.47A 0.866Dia 22.00mm -25°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In