EGPD800ELL162MM40H
Mfr.Part #
EGPD800ELL162MM40H
Description
CAP ALUM 1600UF 20% 80V RADIAL
Size / Dimension :
0.709Dia 18.00mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 135°C
Lead Pitch :
7.5mm
Ripple Current @ High Frequency :
5.66A @ 100kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
21mOhm @ 100kHz
Height :
40mm
Ripple Current :
3.82A
Voltage - Rated DC :
80V
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ Low Frequency :
3.396A @ 120Hz
Capacitance :
1600μF
Diameter :
18mm
REACH SVHC :
Unknown
Height Seated (Max) :
1.634 41.50mm
Operating Temperature :
-40°C~135°C
United Chemi-Con EGPD800ELL162MM40H
GPD 1600μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.82A 0.709Dia 18.00mm -40°C~135°C Polar 7.5mm Radial, Can