EGPD101ELL271ML20H
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EGPD101ELL271ML20H
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 270UF 20% 100V RADIAL
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 135°C
Ratings :
AEC-Q200
Lead/Base Style :
Straight
Voltage - Rated DC :
100V
Lead Pitch :
7.493mm
Ripple Current @ High Frequency :
2.05A @ 100kHz
Capacitance :
270μF
Operating Temperature :
-40°C~135°C
Height Seated (Max) :
0.846 21.50mm
Polarization :
Polar
Series :
GPD
Life (Hours) :
3000 hours
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Mount :
Through Hole
Ripple Current :
1.67A
Published :
Height :
16mm
Packaging :
Bulk
Diameter :
16mm
Tolerance :
±20%
Package / Case :
Radial, Can
Ripple Current @ Low Frequency :
1.025A @ 120Hz
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Mounting Type :
Through Hole
ESR (Equivalent Series Resistance) :
67mOhm @ 100kHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
Automotive
Termination :
Radial
Factory Lead Time :
16 Weeks
United Chemi-Con EGPD101ELL271ML20H
GPD 270μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.67A 0.630Dia 16.00mm -40°C~135°C Polar 7.493mm Radial, Can