EGPD350ELL362ML30H
Mfr.Part #
EGPD350ELL362ML30H
Description
CAP ALUM 3600UF 20% 35V RADIAL
Diameter :
16mm
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
4.11A @ 120Hz
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 135°C
Height :
16mm
Ripple Current :
3.4A
Ripple Current @ High Frequency :
5.48A @ 100kHz
Lead Pitch :
7.493mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Voltage - Rated DC :
35V
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
1.240 31.50mm
Capacitance :
3600μF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
23mOhm @ 100kHz
Operating Temperature :
-40°C~135°C
Published :
United Chemi-Con EGPD350ELL362ML30H
GPD 3600μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.4A 0.630Dia 16.00mm -40°C~135°C Polar 7.493mm Radial, Can