EFR32MG24B220F1536IM48-B
Mfr.Part #
EFR32MG24B220F1536IM48-B
Package / Case
48-VFQFN Exposed Pad
Description
MG24, 2.4 GHZ, 1536KB FLASH, 256
Voltage - Supply :
1.71V ~ 3.8V
Current - Transmitting :
5mA ~ 156.8mA
Series :
Mighty Gecko
GPIO :
32
Output Power :
19.5 dBm
48-QFN (6x6)
Technology :
Si
Package / Case :
48-VFQFN Exposed Pad
Power - Output :
19.5dBm
Program Memory Size :
1.5MB
Current - Receiving :
4.4mA ~ 5.1mA
Maximum Data Rate :
2 Mbps
Subcategory :
Wireless and RF Integrated Circuits
Frequency :
2.4GHz
Type :
TxRx + MCU
Product Type :
RF System on a Chip - SoC
Operating Frequency :
2.4 GHz
Base Product Number :
EFR32MG24B220
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Sensitivity :
-94.8dBm
1536kB Flash, 256kB RAM
Silicon Labs EFR32MG24B220F1536IM48-B
TxRx + MCU 2.4GHz 1.71V ~ 3.8V ADC, GPIO, I²C, I²S, SPI, IrDA, UART 2Mbps 4.4mA ~ 5.1mA - Receiving 5mA ~ 156.8mA - Transmitting 2FSK, 2GFSK, DSSS, GMSK, MSK, O-QPSK 1536kB Flash, 256kB RAM 32 48-VFQFN Exposed Pad
EFR32MG24B220F1536IM48-B Overview
There is a 48-VFQFN Exposed Pad package on the board that RF transceiver IC is used to save space. RF transceiver's mounting is done according to the Surface Mount method.With transceiver RF's high efficiency and reliable performance, it emerges as a TxRx + MCU.As the name implies, this RF transceiver is a kind of the famous Mighty Gecko series product line.In the 2.4GHz frequency range, RF transceiver operates .