EFR32MG24B120F1536IM48-B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EFR32MG24B120F1536IM48-B
Manufacturer
Silicon Labs
Package / Case
QFN-48
Datasheet
Download
Description
MG24, 2.4 GHZ, 1536KB FLASH, 256
Stock
963
In Stock :
963
Manufacturer :
Silicon Labs
Product Category :
RF Transceiver ICs
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Operating Frequency :
2.4 GHz
Maximum Data Rate :
2 Mbps
Program Memory Size :
1.5 Mb
Data Bus Width :
32 bit
Package :
Tray
MSL :
MSL 2 - 1 year
Mounting Style :
SMD/SMT
Serial Interfaces :
I²C, I²S, SPI, IrDA, UART, USART
RoHS :
Details
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Sensitivity :
- 94.4 dBm
Power - Output :
19.5dBm
GPIO :
28
Data Rate (Max) :
2Mbps
Series :
MG24
Package / Case :
QFN-48
Device Core :
ARM Cortex-M33
Frequency :
2.4GHz
Output Power :
19.5 dBm
Product Status :
Active
Interfaces :
EUSART, I2C, I2S, SPI, USART
Voltage - Supply :
1.71V ~ 3.8V
Current - Receiving :
4.4mA ~ 5.1mA
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
RF Family/Standard :
Bluetooth
Supplier Device Package :
48-QFN (6x6)
Program Memory Type :
Flash
Base Product Number :
EFR32MG24B120
Packaging :
Tray
Qualification :
Type :
Bluetooth, Zigbee
Interface Type :
I2C
Current - Transmitting :
5mA ~ 156.8mA
Memory Size :
1536kB Flash, 256kB RAM
Protocol :
Bluetooth v5.3
Mounting Type :
Surface Mount
Modulation :
2FSK, 2GFSK, DSSS, GMSK, MSK, O-QPSK
Silicon Labs EFR32MG24B120F1536IM48-B
-40°C ~ 125°C (TA) System On Chip MG24 Series
This system on a chip is packaged as QFN-48 by the manufacturer.The MG24 series contains this system on chip SoC.It is expected that this SoC meaning will operate at -40°C ~ 125°C (TA) on average.In the state-of-the-art Tray package, this SoC system on a chip is housed.There is 2.4GHz frequency associated with the wireless SoC.